Kołysanka

- gatunek:Czarna komedia
- rok produkcji:2010
- czas trwania:1 godz 35 min.
- reżyseria:Juliusz Machulski
- scenariusz:Adam Dobrzycki
- w rolach głównych:Robert Więckiewicz, Małgorzata Buczkowska, Janusz Chabior i inni

Juliusz Machulski

Juliusz Machulski to reżyser, scenarzysta, producent i okazjonalnie aktor, którego filmy na stałe weszły do kanonu polskiej kinematografii. W latach 70. studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, by następnie ukończyć łódzką Filmówkę.

Zadebiutował w 1981 roku kasowym przebojem Vabank, w głównej i niezapomnianej roli obsadzając swojego ojca, znanego aktora Jana Machulskiego. Swoją pozycję ugruntował kolejnymi kultowymi produkcjami, takimi jak: Seksmisja z 1983 roku, Vabank II, czyli riposta (1984), Kingsajz (1987), Kiler (1997) czy Kiler-ów 2-óch (1999). Dla większości widzów komedie te są tak znane, że nie jest nawet konieczne bliższe przybliżanie ich fabuły, a mnóstwo żartów i kwestii z nich pochodzących na stałe weszło do polskiego języka.

To właśnie w konwencji komediowej Machulski czuje się jak ryba w wodzie, o czym świadczy wiele innych wyreżyserowanych przez niego obrazów. Wśród nich warto wymienić jeszcze takie jak: Deja vu, Pieniądze to nie wszystko, Superprodukcja, Vinci, Kołysanka, AmbaSSada i Volta. W swoich filmach Machulski niejednokrotnie posługuje się stylistyką pastiszu, co ma miejsce już w jego debiucie (konwencja filmu retro i kryminału), w Seksmisji (gatunek fantastyki naukowej) czy Kołysance (horror wampiryczny). Reżyser ma na swoim koncie również komedię romantyczną Ile waży koń trojański?.

Mimo że Machulski najczęściej kojarzony jest z zabawnymi komediami, to jest także autorem filmów o bardziej poważnej tematyce. Należą do nich zrealizowany w koprodukcji polsko-belgijsko-francuskiej sensacyjny V.I.P., utrzymane w podobnym stylu Girl Guide czy umiejscowiony w czasie powstania styczniowego Szwadron. Zarówno podejście komediowe, jak i dramatyczne (z przewagą, rzecz jasna, tego pierwszego) łączy Machulski również w spektaklach nakręconych dla Teatru Telewizji (Jury, Komedia Amerykańska, Od czasu do czasu, 19. Południk, Przerwanie działań wojennych, Next-ex, Brancz i Rybka canero). Autor Kołysanki wyreżyserował także, wraz z Ryszardem Zatorskim, serial Matki, żony i kochanki.

Filmy Machulskiego zjednały sobie nie tylko serca licznych miłośników kina, ale także zostały wielokrotnie doceniane przez krytykę. Dowodzi tego liczba nagród, jakie reżyser zebrał na przestrzeni ostatnich czterech dekad. Do najważniejszych laurów należą te zdobyte na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (m.in. za Vabank, Seksmisję, Girl Guide i Vinci) oraz „Złote Kaczki”, przyznawane przez czytelników czasopisma „Film”. Machulski jest znany nie tylko jako reżyser i scenarzysta, ale także producent wielu znanych i nagradzanych filmów (Dług, Dzień świra, Plac Zbawiciela), a także jako założyciel Studia Filmowego „Zebra”.

Juliusz Machulski przyzwyczaił widzów do filmów lekkich i komediowych, które od lat bawią kolejne pokolenia publiczności, ale też realizowanych niezmiennie na najwyższym poziomie godnym autora Vabanku i Seksmisji.

Trailer