Kołysanka

- gatunek:Czarna komedia
- rok produkcji:2010
- czas trwania:1 godz 35 min.
- reżyseria:Juliusz Machulski
- scenariusz:Adam Dobrzycki
- w rolach głównych:Robert Więckiewicz, Małgorzata Buczkowska, Janusz Chabior i inni

Obsada

Silnym atutem Kołysanki jest obsada, składająca się z czołowych polskich aktorów, doskonale znanych nawet osobom nieinteresującym się na co dzień polską kinematografią. Najciekawszą bodaj kreacją jest ta stworzona przez Janusza Chabiora, który wcielił się w rolę seniora rodu Makarewiczów. Ten mówiący zachrypniętym głosem i wiecznie nienasycony krwią sędziwy wampir mierzący się z wypadającymi kłami jest jedną z najbardziej komicznie przedstawionych postaci Kołysanki. Na jej podstawie widać cały aktorski kunszt aktora, znanego z mocnych i wyrazistych wcieleń filmowych i serialowych twardzieli ze świata przestępczego i policyjnego. Tym bardziej bawi jego rola lekko niedołężnego już Nosferatu, którego zagrał.

W Michała Makarewicza wcielił się Robert Więckiewicz – jeden z bardziej rozpoznawalnych artystów polskiego kina, mający na swoim koncie nagrody m.in. za główne role w Różyczce Jana Kidawy-Błońskiego, i W Ciemności Agnieszki Holland. Publiczność doskonale pamięta go także z innych filmów Machulskiego (AmbaSSada, Ile waży koń trojański?, Vinci,). Więckiewicz jak zwykle nie zawodzi, jego gra jest oszczędna, bo i bohater, w którego się wciela, jest raczej mało rozmowny i surowy dla otoczenia, niezbyt zachęcający także do wchodzenie z nim w bliższy kontakt. Coś mrocznego, demonicznego i tajemniczego ma też w sobie – jak na wampirzycę przystało – Bożena, żona Michała i matka gromadki jego dzieci. W tej roli wystąpiła Magdalena Buczkowska, zdobywczyni licznych nagród teatralnych oraz aktorka pojawiająca się w wielu drugoplanowych rolach w filmach i serialach.

W pozostałe role wcielili się równie rozpoznawalni polscy aktorzy, z czego kilku dobrze znanych fanom Juliusza Machulskiego. Pierwszą ofiarę wampirzej rodzinki, czyli Romana Łapszowa, zagrał Krzysztof Kiersznowski („Nuta” z Vabanku, „Wąski” z Kilera), księdza Marka – Michał Zieliński (Jurek z Ile waży koń trojański?), ministranta – Antoni Pawlicki, niemieckiego biznesmena – Jan Monczka (również epizodyczna rola w Ile waży koń trojański?), jego tłumaczkę – Aleksandra Kisio, a pracownicę opieki społecznej – Ewa Ziętek. Wszyscy oni zostali podstępnie uwięzieni w stodole Makarewiczów i stali się ich ofiarami, niemyślącymi o niczym innym, tylko o ucieczce...

W sprawę odnalezienia zaginionych zaangażowana jest policja (w roli komendanta Krzysztof Stelmaszyk, aspiranta Nowaka – Przemysław Bluszcz, a policjantki Krystyny – Katarzyna Kwiatkowska), media (reporterkę Elżbietę Borowicz zagrała Ilona Ostrowska, operatora – Marcin Sztabiński) oraz wplątany w całą intrygę listonosz Kamiński (Jacek Koman).

Bez wątpienia, obok ciekawej fabuły i prowadzonej narracji, obsada i gra aktorska należą do najmocniejszych stron Kołysanki.

Trailer